Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə Komissiyanın işçi qruplarına üzvlərin seçilməsi məqsədilə keçirilmiş müsabiqənin nəticələri açıqlanıb
Azərbaycan Respublikasının Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə Komissiyasının (bundan sonra – Komissiya) fəaliyyətində ictimai iştirakçılığın və institusional tərəfdaşlığın gücləndirilməsi məqsədilə Komissiyanın Reqlamentinin 2.1-ci bəndinə uyğun olaraq 2025-ci il 15 fevral tarixində Komissiyanın rəsmi internet səhifəsində qeyri-hökumət təşkilatları, media subyektləri və özəl sektorun nümayəndələri, eləcə də müstəqil ekspertlər üçün müsabiqə elan edilmişdir.
Müsabiqə 2025-ci il 31 mart tarixində başa çatmış və bu müddət ərzində Komissiyanın Katibliyinə 18 qeyri-hökumət təşkilatı (QHT) və 3 müstəqil ekspert tərəfindən müraciətlər edilmişdir.
Müraciətlər Komissiyanın Katibliyi tərəfindən Reqlamentin 2.2-ci bəndində nəzərdə tutulmuş meyarlar – təcrübə, təhsil, hüquqi və sosial tədqiqat aparmaq qabiliyyəti, təşəbbüskarlıq, komanda işi bacarığı, tənqidi təfəkkür və digər kriteriyalar əsasında qiymətləndirilmişdir.
Aparılmış qiymətləndirmə nəticəsində aşağıda göstərilən 8 QHT və 3 müstəqil ekspertin müraciəti müsbət dəyərləndirilmiş və onların Komissiyanın aidiyyəti işçi qruplarının tərkibinə daxil edilməsi barədə qərar qəbul edilmişdir:
Seçilmiş qeyri-hökumət təşkilatları və onların təmsil olunacağı işçi qrupları:
Qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi üzrə işçi qrupu
- “İnsan hüquqlarının təşviqi mərkəzi” İctimai Birliyi;
- “Zəfər” şəhid ailələrinə dəstək” İctimai Birliyi;
- “Vətəndaşların əmək hüquqlarını müdafiə liqası” İctimai Birliyi.
Cinayət yolu ilə əldə edilmiş pul vəsaitlərinin və ya digər əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə üzrə işçi qrupu
- “Azərbaycan kibertəhlükəsizlik təşkilatları assosiasiyası” İctimai Birliyi.
Təhsil və maarifləndirmə üzrə işçi qrupu
- “Mülki cəmiyyətə doğru” İctimai Birliyi;
Korrupsiya risklərinin qiymətləndirilməsi üzrə işçi qrupu
- “Hüquqi təhlil və araşdırmalar” İctimai Birliyi.
Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə dövlət proqramlarının monitorinqi üzrə işçi qrupu
- “Qadın, inkişaf, gələcək” İctimai Birliyi;
- “Prioritet” sosial iqtisadi araşdırmalar mərkəzi” İctimai Birliyi;
Seçilmiş müstəqil ekspertlər və onların təmsil olunacağı işçi qrupları:
- Bayram Baxşalıyev.
- Fuad Kələşli.
- Həbib Cəfərov.
Komissiya ictimai iştirakçılığın və vətəndaş cəmiyyətinin korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində fəal iştirakını yüksək qiymətləndirir və bu istiqamətdə səmərəli fəaliyyətin tətbiqinin gələcəkdə davam etdirməsini qarşıya məqsəd qoyur.

The results of the selection process for members of the Anti-Corruption Commission’s working groups have been announced
In order to strengthen public participation and institutional partnership in the activities of the Commission on Combating Corruption of the Republic of Azerbaijan (hereinafter – the Commission), a public call for applications was announced on February 15, 2025, on the official website of the Commission, in accordance with Article 2.1 of its Rules of Procedure. The competition invited applications from non-governmental organizations (NGOs), media representatives, private sector stakeholders, and independent experts.
The application period ended on March 31, 2025, during which the Commission’s Secretariat received applications from 18 NGOs and 3 independent experts.
Applications were evaluated by the Commission’s Secretariat based on the criteria set out in Article 2.2 of the Rules of Procedure – including experience, education, ability to conduct legal and social research, initiative, teamwork skills, critical thinking, and other relevant factors.
As a result of the evaluation, the applications of the 8 NGOs and 3 independent experts listed below were positively assessed, and it was decided to include them in the relevant working groups of the Commission:
Selected NGOs and their designated working groups:
Working Group on Legislative Development
“Center for Promotion of Human Rights” Public Union
“Victory – Support for Families of Martyrs” Public Union
“League for the Protection of Citizens’ Labor Rights” Public Union
Working Group on Combating Money Laundering and Terrorist Financing
“Azerbaijan Cybersecurity Organizations Association” Public Union
Working Group on Education and Awareness
“Towards Civil Society” Public Union
Working Group on Corruption Risk Assessment
“Legal Analysis and Research” Public Union
Working Group on Monitoring State Anti-Corruption Programs
“Women, Development, Future” Public Union
“Priority” Center for Socio-Economic Research Public Union
Selected Independent Experts and their designated working groups:
Bayram Bakhshaliev
Fuad Keleshli
Habib Jafarov
The Commission highly values public participation and the active role of civil society in the fight against corruption and aims to continue fostering effective engagement in this area moving forward.