Komissiyanın nümayəndə heyəti Beynəlxalq Valyuta Fondunun Qazaxıstan Respublikasında keçirilən seminarında iştirak ediblər
Beynəlxalq Valyuta Fondunun (bundan sonra - BVF) Qafqaz, Mərkəzi Asiya və Monqolustan üzrə Bacarıqların İnkişafı Regional Mərkəzi (bundan sonra – “CCAMTAC”) ilə BVF-nin Hüquq departamentinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində 2024-cü il 20-25 oktyabr tarixlərində Qazaxıstan Respublikasının Almatı şəhərində “Makro-kritik korrupsiya ilə mübarizə” mövzusunda seminar keçirilmiş və seminarda Azərbaycan Respublikasının Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə Komissiyasının (bundan sonra – Komissiya) katibi Təbriz Musayev və Komissiyanın Katibliyinin məsləhətçisi Bayram Orucov iştirak etmişlər.
Seminarda CCAMTAC-a üzv olan ölkələrdən Azərbaycan, Gürcüstan, Monqolustan, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan və Ermənistan respublikalarının nümayəndələri iştirak etmiş, Türmənistan Respublikası isə təmsil olunmamışdır.
Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyəti Komissiyanın adı keçən əməkdaşları və Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin Daxili nəzarət şöbəsinin Xidməti araşdırma sektorunun müdiri İmamlı İsrayıl İsmayıl oğlu tərkibində təmsil olunmuşdur.
Tədbirdə əsasən korrupsiyaya qarşı mübarizəyə strateji yanaşma, korrupsiyaya qarşı mübarizə alətlərini tənzimləyən hüquqi aktlar və institusional qurumların fəaliyyət qaydaları müzakirə edilmişdir.
BVF-nin Hüquq departamentinin mütəxəssislərinin təqdimatlarında korrupsiyaya qarşı mübarizənin təşkili zamanı strateji yanaşmanın tətbiqi, mübarizə sahəsinin prioritetləşməsinin zəruriliyi, korrupsiyaya qarşı mübarizədə zəruri olan institutlar, onların təşkili və fəaliyyətinin əsasları, korrupsiyaya qarşı mübarizə tədbirlərini tənzimləyən zəruri hüquqi aktlar və onların tətbiqi mövzularına toxunulmuşdur.
Bundan başqa, seminar çərçivəsində korrupsiyanın qarşısının alınması sahəsində uğurlu təcrübələr də nəzərdən keçrilmişdir.
Belə ki, Azərbaycan Respublikasını təmsil edən nümayəndə heyəti tərəfindən tədbir iştirakçılarına korrupsiyanın qarşısının alınması sahəsində uğurla tətbiq olunan ASAN Xidmət modeli barədə məlumat verilmiş, bu modelin bir sıra xarici ölkələrə ixrac edildiyi diqqətə çatdırılmışdır.
Eyni zamanda, seminar çərçivəsində ölkəmizdə korrupsiyaya qarşı mübarizə, o cümlədən məhkəmə hakimiyyətinin müstəqilliyinin artırılması istiqamətlərində qanunvericiliyə edilmiş dəyişikliklər barədə tədbir iştirakçıları məlumatlandırılmışdır.
Komissiyanın Katibliyi seminar çərçivəsində əldə olunmuş biliklərin öz fəaliyyətində tətbiqi üçün zəruri tədbirləri görəcəkdir.

The delegation of the Commission participated in the seminar of the International Monetary Fund in the Republic of Kazakhstan.
In order to participate in the seminar titled “Confronting Macro-Critical Corruption,” organized collaboratively by the International Monetary Fund’s (IMF) Caucasus, Central Asia, and Mongolia Regional Capacity Development Center (CCAMTAC) and the IMF’s Legal Department, Tabriz Musayev, the Secretary of the Anti-Corruption Commission of the Republic of Azerbaijan (Commission), along with Bayram Orujov, Advisor of the Commission's Secretariat, undertook an official mission to Almaty, Kazakhstan, on 20-25 October 2024.
The CCAMTAC member countries of Azerbaijan, Georgia, Mongolia, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, and Armenia participated in the seminar, while Turkmenistan was not represented.
The Azerbaijani delegation comprised the Commission's aforementioned representatives, and Israyil Imamli, Head of the Service Investigation Sector of the Internal Control Department at the Ministry of Economy of Azerbaijan.
Strategic approaches to combating corruption, regulatory frameworks for anti-corruption tools, and the operational guidelines of institutional structures were discussed in the seminar.
The presentations of IMF experts covered the implementation of strategic approaches in organizing anti-corruption efforts, the prioritization of the fight against corruption, the essential institutions necessary for effective anti-corruption initiatives, and the legal acts and their application that regulate anti-corruption measures.
Additionally, successful anti-corruption practices were reviewed within the seminar's framework.
The Azerbaijani delegation introduced participants to the ASAN Service model, which has proven effective in corruption prevention and has been adopted by several foreign countries.
Delegates were also informed about recent legislative reforms in Azerbaijan aimed at strengthening anti-corruption efforts, particularly in enhancing the independence of the judiciary.
The Secretariat of the Commission will take the necessary steps to apply the insights gained from this seminar in its ongoing work.