Qərar №1, 6 fevral 2025-ci il
Azərbaycan Respublikasının Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə Komissiyası Azərbaycan Respublikasının 2005-ci il 3 may tarixli 906-IIQ nömrəli Qanunu ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə Komissiyası haqqında Əsasnamə”nin 5-ci, 9-cu, 10-cu və 13-cü maddələrini rəhbər tutaraq, 2025-ci il fevralın 6-da keçirilmiş iclasında müzakirə edilmiş məsələlər üzrə aşağıdakıları qərara alır:
1. Azərbaycan Respublikasının Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə Komissiyası (bundan sonra – Komissiya) sədrinin korrupsiyaya qarşı mübarizənin vəziyyəti və qarşıda duran vəzifələr barədə çıxışı nəzərə alınsın və çıxışda qeyd olunan müddəaların yerinə yetirilməsi üçün zəruri tədbirlər görülsün.
1. Məhkəmə-hüquq sistemində aparılan son islahatların korrupsiyaya qarşı mübarizə fəaliyyətinə təsiri barədə məruzə nəzərə alınsın və bu sahədə şəffaflığın artırılması və korrupsiyaya şərait yaradan halların aradan qaldırılması ilə bağlı zəruri tədbirlər görülsün.
1. Korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində ixtisaslaşmış beynəlxalq təşkilatların tövsiyələri ilə bağlı görülmüş işlər qənaətbəxş hesab edilsin, Avropa Şurasının Korrupsiyaya qarşı Dövlətlər Qrupunun (GRECO) tövsiyələrinin icrası istiqamətində tədbirlər davam etdirilsin.
1. Azərbaycan Respublikasının Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə Komissiyasının Reqlamenti təsdiq edilsin (əlavə olunur).

OF THE COMMISSION ON COMBATING CORRUPTION
The Commission on Combating Corruption of the Republic of Azerbaijan, in accordance with Articles 5, 9, 10, and 13 of the “Regulations on the Commission on Combating Corruption of the Republic of Azerbaijan,” approved by the Law of the Republic of Azerbaijan No. 906-IIQ dated May 3, 2005, has decided the following based on the issues discussed at its meeting held on February 6, 2025:
1. The speech of the Chairperson of the Commission on Combating Corruption of the Republic of Azerbaijan (hereinafter – the Commission) on the state of anti-corruption efforts and the tasks ahead shall be taken into account, and the necessary measures shall be taken to implement the provisions mentioned in the speech.
2. The report on the impact of recent judicial and legal reforms on anti-corruption efforts shall be taken into account, and necessary measures shall be taken to enhance transparency in this area and eliminate circumstances conducive to corruption.
3. The work carried out concerning the recommendations of international organizations specialized in anti-corruption shall be deemed satisfactory, and measures shall continue to be implemented towards fulfilling the recommendations of the Group of States against Corruption (GRECO) of the Council of Europe.
4. The Regulations of the Commission on Combating Corruption of the Republic of Azerbaijan shall be approved (attached).
5. The work plan of the Commission for the first half of 2025 shall be approved (attached).
6. Information regarding the Commission's meeting held on February 6, 2025, shall be published in the media.