Qərar №1, 10 avqust 2024-cü il
Azərbaycan Respublikasının Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə Komissiyası Azərbaycan Respublikasının 2005-ci il 3 may tarixli 906-IIQ nömrəli Qanunu ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə Komissiyası haqqında Əsasnamə”nin 5-ci, 9-cu, 10-cu və 15-ci maddələrini rəhbər tutaraq, 2024-cü il avqustun 10-da keçirilmiş iclasında müzakirə edilmiş məsələlər üzrə aşağıdakıları qərara alır:
1. Azərbaycan Respublikasının Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə Komissiyası (bundan sonra – Komissiya) sədrinin korrupsiyaya qarşı mübarizənin vəziyyəti və qarşıda duran vəzifələr barədə çıxışı nəzərə alınsın və çıxışda nəzərdə tutulan müddəaların yerinə yetirilməsi üçün zəruri tədbirlər görülsün.
2. Dövlət mülkiyyətində olan torpaq sahələri ilə bağlı münasibətlərin tənzimlənməsi zamanı yol verilən korrupsiya hüquqpozmaları barədə məruzə nəzərə alınsın və bu sahədə şəffaflığın artırılması və korrupsiyaya şərait yaradan halların aradan qaldırılması ilə bağlı zəruri tədbirlər görülsün.
3. Korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində ixtisaslaşmış beynəlxalq təşkilatların tövsiyələri ilə bağlı görülmüş işlər qənaətbəxş hesab edilsin və Avropa Şurasının Korrupsiyaya qarşı Dövlətlər Qrupunun (GRECO) tövsiyələrinin icrası istiqamətində tədbirlər davam etdirilsin.
4. Aidiyyəti dövlət orqanlarına tövsiyə edilsin ki, 2024-cü il sentyabrın 1-dək GRECO-nun tövsiyələrinin icrası ilə bağlı görülmüş işlərə dair məlumatı Komissiyanın Katibliyinə təqdim etsinlər.
5. “Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Daxili Nizamnaməsinin təsdiq edilməsi haqqında”, “Konstitusiya Məhkəməsi haqqında” və “Azərbaycan Respublikasının Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə Komissiyası haqqında Əsasnamənin təsdiq edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının qanunlarında dəyişiklik edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun layihəsi məqsədəmüvafiq hesab edilsin.
6. Komissiyanın 2024-cü ilin II yarımilinə dair iş planı təsdiq edilsin (əlavə olunur).
7. Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Hüquq mühafizə orqanları ilə iş şöbəsinin baş məsləhətçisi Təbriz Elşən oğlu Musayev Komissiyanın katibi təyin edilsin.
8. Komissiyanın katibi Təbriz Elşən oğlu Musayev GRECO-da Azərbaycan Respublikasını təmsil edəcək nümayəndə heyətinin tərkibinə əlavə edilsin və bu barədə həmin təşkilata məlumat göndərilsin.
9. Komissiyanın katibi Təbriz Elşən oğlu Musayev və Komissiyanın Katibliyinin məsləhətçisi Bayram Tofiq oğlu Orucov İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Antikorrupsiya Şəbəkəsinin İstanbul Fəaliyyət Planı çərçivəsində keçirilən tədbirlərdə Azərbaycan Respublikasını təmsil edəcək nümayəndə heyətinin tərkibinə əlavə edilsinlər və bu barədə həmin təşkilata məlumat göndərilsin.
10. BMT-nin Korrupsiya əleyhinə Konvensiyasının Tətbiqinin Təftişi Mexanizminin ikinci dövrəsində iştirakla əlaqədar olaraq Azərbaycan Respublikası üzrə hökumət ekspertlərinin siyahısı təsdiq edilsin, Komissiyanın katibi Təbriz Elşən oğlu Musayev əlaqələndirici şəxs təyin olunsun və bu barədə həmin təşkilata məlumat göndərilsin (siyahı əlavə olunur).
11. Korrupsiya risklərinin qiymətləndirilməsi və Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə dövlət proqramlarının monitorinqi üzrə işçi qruplar yaradılsın.

OF THE COMMISSION ON COMBATING CORRUPTION
The Commission on Combating Corruption of the Republic of Azerbaijan, guided by Articles 5, 9, 10, and 15 of the "Statute on the Commission on Combating Corruption of the Republic of Azerbaijan," approved by the Law of the Republic of Azerbaijan No. 906-IIQ dated May 3, 2005, and based on discussions held at the meeting on August 10, 2024, adopts the following decisions:
1. The speech of the Chairman of the Commission on the status of combating corruption and future tasks shall be taken into consideration, and necessary measures shall be taken to implement the provisions outlined in the speech.
2. Reports on corruption offenses related to the regulation of relations concerning state-owned land plots shall be taken into consideration, and necessary measures shall be undertaken to enhance transparency in this area and eliminate circumstances fostering corruption.
3. Efforts made regarding the recommendations of international organizations specializing in combating corruption shall be deemed satisfactory, and measures shall continue to implement the recommendations of the Group of States against Corruption of the Council of Europe (GRECO).
4. Relevant state authorities shall be recommended to submit information to the Secretariat of the Commission regarding the actions taken to implement GRECO’s recommendations by September 1, 2024.
5. The draft Law of the Republic of Azerbaijan "On Amendments to the Law of the Republic of Azerbaijan on the Approval of the Internal Regulations of the Milli Majlis (Parliament) of the Republic of Azerbaijan," "On the Constitutional Court," and "On the Statute of the Commission on Combating Corruption of the Republic of Azerbaijan" shall be considered expedient.
6. The work plan of the Commission for the second half of 2024 shall be approved (attached).
7. Mr. Tabriz Elshan oghlu Musayev, Chief Advisor of the Department for Work with Law Enforcement Agencies of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, shall be appointed as the Secretary of the Commission.
8. The Secretary of the Commission, Mr. Tabriz Elshan oghlu Musayev, shall be added to the delegation representing the Republic of Azerbaijan at GRECO, and the organization shall be informed accordingly.
9. The Secretary of the Commission, Mr. Tabriz Elshan oglu Musayev, and Advisor of the Secretariat of the Commission, Mr. Bayram Tofig oghlu Orujov, shall be added to the delegation representing the Republic of Azerbaijan at events held within the framework of the Istanbul Anti-Corruption Action Plan of the Anti-Corruption Network for Eastern Europe and Central Asia of the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD), and the organization shall be informed accordingly.
10. The list of government experts for the Republic of Azerbaijan participating in the second cycle of the Implementation Review Mechanism of the United Nations Convention against Corruption (UNCAC) shall be approved, and the Secretary of the Commission, Mr. Tabriz Elshan oghlu Musayev, shall be appointed as the focal point. The organization shall be informed accordingly (list attached).
11. Working groups shall be established for the assessment of corruption risks and monitoring of state programs on combating corruption.
12. Information regarding the meeting of the Commission on August 10, 2024, shall be published in the media.