02 may 2005-ci il tarixli Qərarı ilə təsdiq edilmişdir.
1. Azərbaycan Respublikasının Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə Komissiyasının (bundan sonra - Komissiya) Katibliyi Azərbaycan Respublikasının 2005-ci il 3 may tarixli 906-IIQ nömrəli Qanunu ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə Komissiyası haqqında Əsasnamə”nin 15-ci maddəsinə uyğun olaraq yaradılmışdır.
2. Komissiyanın Katibliyi (bundan sonra Katiblik) Komissiyanın daimi fəaliyyət göstərən orqanıdır.
3. Katiblik öz fəaliyyətində Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasını, Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələri, Azərbaycan Respublikasının qanunlarını və digər normativ hüquqi aktlarını, Komissiyanın Əsasnaməsini və qərarlarını rəhbər tutur.
4. Katiblik öz işini Komissiyanın sədri və üzvləri ilə qarşılıqlı əlaqədə qurur və Katibliyin fəaliyyəti barədə mütəmadi olaraq onları məlumatlandırır.
II. Katibliyin hüquq və vəzifələri
5. Katibliyin əsas vəzifələri aşağıdakılardır:
5.1. Komissiyanın iclaslarının keçirilməsi ilə bağlı təşkilati məsələləri həll etmək;
5.2. Komissiyanın müzakirəsinə çıxarılacaq məsələlər üzrə sənədləri hazırlamaq, kargüzarlıq və digər təşkilati işlərin aparılması üzrə fəaliyyəti həyata keçirmək;
5.3. Komissiyanın iclaslarının gündəliyini hazırlamaq;
5.4. Komissiyanın iclaslarının gündəliyi, tarixi və keçiriləcəyi yer haqqında məlumatları Komissiya üzvlərinə çatdırmaq;
5.5. Komissiyanın səlahiyyətlərinə aid edilmiş məsələlər üzrə Komissiyanın müzakirəsinə çıxarılmaq üçün təkliflər hazırlamaq;
5.6. Komissiya üzvlərinin korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində təklif və rəylərini qəbul etmək, bu təklif və rəylər üzrə araşdırmalar aparmaq və onları Komissiyanın müzakirəsinə təqdim etmək;
5.7. Komissiyanın iclaslarında müzakirə olunan məsələlərə dair Komissiya üzvlərindən daxil olan rəyləri toplamaq, təhlil etmək və ümumiləşdirmək;
5.8. Komissiyanın səlahiyyətlərinə aid məsələlər üzrə qəbul edilmiş dövlət proqramları ilə bağlı aidiyyəti qurumlardan təqdim olunmuş məlumatları təhlil etmək, ümumiləşdirmək və Komissiyanın müzakirəsinə təqdim etmək;
5.9. Komissiyanın illik məruzəsinin tərtib edilməsi üçün Komissiya üzvlərindən məlumatları qəbul etmək, onları ümumiləşdirmək və məruzə layihəsini hazırlamaq;
5.10. Maliyyə xarakterli məlumatların qəbul edilməsi işini təşkil etmək;
5.11. Korrupsiya ilə bağlı daxil olmuş ərizə və digər məlumatların qeydiyyata alınmasını təşkil etmək, bu məlumatları toplamaq, təhlil etmək və ümumiləşdirmək;
5.12. Dövlət orqanlarının (qurumlarının) və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələrini Komissiyanın iclaslarına dəvət edilməsini təşkil etmək;
5.13. Komissiya tərkibində yaradılmış işçi qruplarının işini təşkil etmək, bu işçi qrupların tərkibini müəyyən etmək və onların fəaliyyətini əlaqələndirmək;
5.14. Komissiyanın müzakirəsinə çıxarılacaq məsələlər üzrə zəruri sənədlərin layihələrini hazırlamaq və Komissiya üzvlərinə təqdim etmək;
5.15. Komissiyanın iclaslarını protokollaşdırmaq, iclasın yekun sənədlərinin və qərarlarının layihələrini hazırlamaq və Komissiyanın sədrinə təqdim etmək;
5.16. Komissiyanın fəaliyyəti və onun iclaslarında qəbul olunmuş qərarlar haqqında dövlət orqanlarının və ictimaiyyətin məlumatlandırılması işini təşkil etmək;
5.17. Komissiyanın səlahiyyətlərinə aid məsələlər üzrə Komissiya tərəfindən ona tapşırılmış digər vəzifələri yerinə yetirmək.
6. Öz vəzifələrinin yerinə yetirilməsi üçün Katiblik aşağıdakı hüquqlara malikdir:
6.1. Komissiyanın səlahiyyətlərinə aid edilmiş məsələlər üzrə dövlət və yerli özünüidarə orqanlarından zəruri məlumatların və materialların alınması üçün Komissiya adından müraciət etmək;
6.2. Korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində görülən işlərin vəziyyətini təhlil etmək;
6.3. Korrupsiyaya qarşı mübarizənin səmərəliliyinin artırılması, həmçinin korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində müəyyən edilmiş nöqsanların aradan qaldırılması üçün məsələləri öyrənmək;
6.4. Komissiyanın müəyyən etdiyi əsaslarla korrupsiya ilə bağlı ictimai rəyi öyrənmək və korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində maarifləndirmənin həyata keçirilməsi üçün tədbirlər görmək;
6.5. Komissiyanın müəyyən etdiyi əsaslarla qeyri-hökumət təşkilatları, kütləvi informasiya vasitələri və özəl sektorun nümayəndələri, müstəqil ekspertlər ilə əməkdaşlıq etmək və zərurət olduqda onları müəyyən işlərin görülməsinə cəlb etmək;
6.6. Komissiyanın müəyyən etdiyi əsaslarla korrupsiyaya qarşı mübarizənin təşkili və səmərəliliyinin artırılması üçün beynəlxalq əməkdaşlığın həyata keçirilməsində iştirak etmək;
6.7. korrupsiyaya qarşı mübarizə haqqında qanunvericiliyi öyrənmək və qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı Komissiyaya təkliflər təqdim etmək;
7. Katiblik Komissiya tərəfindən ona verilən digər hüquqları da həyata keçirir.
III. Katibliyin fəaliyyətinin təşkili
8. Katiblik Katibdən və 3 nəfər işçidən ibarət tərkibdə təşkil edilir.
9. Katibliyin rəhbəri Komissiyanın qərarı ilə, digər işçiləri isə Komissiyanın sədri tərəfindən vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edilir.
10. Komissiyanın Katibi:
10.1. Katibliyin işini təşkil edir və onun fəaliyyətinə rəhbərlik edir, Katibliyin vəzifələrinin yerinə yetirilməsinə görə fərdi məsuliyyət daşıyır;
10.2. Katibliyin fəaliyyəti barədə Komissiya qarşında hesabat verir;
10.3. Komissiyanın işinin təşkili ilə əlaqədar Komissiya sədrinin tapşırıqlarını icra edir;
10.4. Katibliyin işçiləri arasında vəzifə bölgüsü aparır;
10.5. Komissiyanın razılığı ilə Komissiya adından çıxış edir və Komissiyanı təmsil edir;
10.6. Komissiyanın işinin təşkili və fəaliyyətinin həyata keçirilməsi ilə əlaqədar Komissiya üzvlərinə müraciət edir;
10.7. Korrupsiya ilə bağlı ərizə və şikayətlərə baxılması üçün zəruri təşkilati tədbirlər görür;
10.8. Komissiya tərkibində yaradılmış işçi qrupların fəaliyyətinə nəzarət edir və onların işinin əlaqələndirilməsini təmin edir;
10.9. Katibliyin işçilərinin və işçi qrupların birgə fəaliyyətini təmin edir;
10.10. İşçilər tərəfindən qanunçuluğa, xidməti intizama və məxfilik rejiminə riayət olunmasına nəzarət edir;
10.11. Katiblikdə vəzifələrə təyinatlarla əlaqədar Komissiyaya təqdimat verir;
10.12. İşçilərin həvəsləndirilməsi və ya onların intizam məsuliyyətinə cəlb edilməsi barədə Komissiyanın sədrinə müraciət edir;
10.13. İşçilərin məzuniyyət məsələləri və onların ezamiyyətə göndərilməsi barədə Komissiyanın sədrinə müraciət edir;
10.14. Vətəndaşların qəbulu işini təşkil edir;
10.15. Komissiyanın ona həvalə etdiyi digər səlahiyyətləri həyata keçirir.
11. Katib olmadıqda onun vəzifələrini müvəqqəti olaraq Komisissiyanın sədri tərəfindən təyin edilmiş Katibliyin işçilərindən biri icra edir

REGULATION of the Secretariat of the Commission on Combating Corruption of the Republic of Azerbaijan
Approved by the Decision of the
Commission on Combating
Corruption of the Republic of
Azerbaijan dated May 2, 2005.
REGULATION
of the Secretariat of the Commission on Combating Corruption of the Republic of Azerbaijan
I.    General Provisions
1.    The Secretariat of the Commission on Combating Corruption of the Republic of Azerbaijan (hereinafter referred to as the “Commission’) is established in accordance with Article 15 of the “Regulation on the Commission on Combating Corruption of the Republic of Azerbaijan”, approved by Law No. 906-IIQ of the Republic of Azerbaijan dated May 3, 2005.
2.    The Secretariat of the Commission (hereinafter referred to as the “Secretariat”) is the permanent operational body of the Commission.
3.    The Secretariat conducts its activities based on the Constitution of the Republic of Azerbaijan, international treaties to which Azerbaijan is a party, laws and other normative legal acts of the Republic of Azerbaijan, the Commission's Regulation, and its decisions.
4.    The Secretariat operates in close coordination with the Chairperson and members of the Commission and provides regular updates on its activities.
II.    Rights and Responsibilities of the Secretariat
5.    The main responsibilities of the Secretariat are as follows:
5.1.    To address organizational matters related to holding Commission meetings.
5.2.    To prepare documents for issues to be discussed by the Commission and to handle clerical and other organizational tasks.
5.3.    To draft the agenda for Commission meetings.
5.4.    To inform Commission members of the agenda, date, and venue of meetings.
5.5.    To prepare proposals on issues within the Commission's competence for its consideration.
5.6.    To receive and review suggestions and opinions from Commission members on combating corruption, conduct analyses, and present findings to the Commission.
5.7.    To collect, analyze, and summarize opinions from Commission members on discussed topics.
5.8.    To analyze and consolidate information from relevant entities regarding state programs addressing issues within the Commission's competence.
5.9.    To compile information from Commission members for the preparation of the Commission's annual report and draft the report.
5.10.    To organize the receipt of financial data.
5.11.    To register, collect, analyze, and summarize complaints and other information related to corruption.
5.12.    To organize invitations for representatives of state bodies and non-governmental organizations to Commission meetings.
5.13.    To organize the activities of working groups established within the Commission, determine their composition, and coordinate their activities.
5.14.    To draft necessary documents for issues to be discussed by the Commission and present them to Commission members.
5.15.    To record the minutes of Commission meetings, prepare drafts of final documents and decisions, and submit them to the Chairperson of the Commission.
5.16.    To organize public awareness efforts about the Commission's activities and its decisions.
5.17.    To perform other tasks assigned by the Commission within its competence.
6.    For the fulfillment of its responsibilities, the Secretariat has the following rights:
6.1.    To request necessary information and materials on issues within the Commission's competence from state and local self-government bodies on behalf of the Commission.
6.2.    To analyze the status of anti-corruption efforts.
6.3.    To study issues for enhancing the effectiveness of anti-corruption measures and eliminating identified deficiencies.
6.4.    To assess public opinion on corruption-related matters and organize public awareness activities as determined by the Commission.
6.5.    To collaborate with non-governmental organizations, mass media representatives, private sector entities, and independent experts, and involve them in specific tasks as necessary.
6.6.    To participate in international cooperation aimed at organizing and enhancing the effectiveness of anti-corruption efforts.
6.7.    To study anti-corruption legislation and propose recommendations for its improvement to the Commission.
7.    To exercise other rights delegated by the Commission.
III.    Organization of the Secretariat's Activities
8.    The Secretariat consists of a Secretary and three staff members.
9.    The Secretary of the Secretariat is appointed and dismissed by the decision of the Commission, while other staff members are appointed and dismissed by the Chairperson of the Commission.
10.    The Secretary of the Secretariat:
10.1.    Organizes and leads the Secretariat's activities and bears personal responsibility for the fulfillment of its duties.
10.2.    Reports to the Commission on the Secretariat's activities.
10.3.    Executes the instructions of the Commission's Chairperson related to the organization of the Commission's work.
10.4.    Allocates responsibilities among the Secretariat's staff.
10.5.    Represents the Commission, with the Commission's consent, and speaks on its behalf.
10.6.    Engages with Commission members regarding the organization and implementation of the Commission's activities.
10.7.    Ensures organizational measures for handling complaints and applications related to corruption.
10.8.    Supervises and coordinates the activities of working groups within the Commission.
10.9.    Ensures the collaboration between the staff and working groups.
10.10.    Monitors compliance with laws, service discipline, and confidentiality among staff.
10.11.    Proposes staff appointments to the Commission.
10.12.    Requests the Chairperson's approval for staff incentives or disciplinary actions.
10.13.    Requests the Chairperson's approval for staff leave or business trips.
10.14.    Organizes citizen reception activities.
10.15.    Carries out other powers delegated by the Commission.
11.    In the absence of the Secretary, their duties are temporarily performed by one of the Secretariat's staff members appointed by the Chairperson of the Commission.