Azərbaycan Respublikasının Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə Komissiyasının işçi qruplarının 2025-ci il üzrə ilk birgə iclası keçirilib
2025-ci il 8 aprel tarixində Bakı şəhərində “Hyatt Regency Baku” mehmanxanasında Azərbaycan Respublikasının Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə Komissiyasının (bundan sonra – Komissiya) nəzdində fəaliyyət göstərən işçi qruplarının 2025-ci il üzrə ilk birgə iclası keçirilmişdir.
İclas Komissiyanın 2025-ci il 6 fevral tarixli qərarı ilə təsdiq olunmuş Reqlamentə əsasən təşkil edilmiş və məqsədi işçi qrupların qarşıdakı dövr üçün fəaliyyət istiqamətlərini müəyyənləşdirmək, əməkdaşlığı gücləndirmək və korrupsiyanın qarşısının alınması sahəsində effektiv mexanizmlərin tətbiqini təşviq etmək olmuşdur.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Hüquq mühafizə orqanları ilə iş şöbəsinin və Dövlət nəzarəti məsələləri şöbəsinin, həmçinin Komissiyanın Katibliyinin əməkdaşları tərəfindən aşağıdakı mövzular üzrə təqdimatlar və çıxışlar edilmişdir:
- Korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində qanunvericiliyin təkmilləşdirilmə perspektivləri;
- Tərtib edilməsi nəzərdə tutulan “Antikorrupsiya hüququ” vəsaitinin predmetini təşkil edən məsələlər üzrə fikir mübadiləsi;
- “Antikorrupsiya hüququ” vəsaitinin tərtibi Qaydaları;
- Dövlət proqramlarının monitorinqinin aparılma qaydaları və təcrübədəki aktual problemlər;
- “Korrupsiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsinə dair 2022–2026-cı illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” üzrə tədbirlərin icra vəziyyətinin qiymətləndirilməsində nəzərə alınan göstərici və meyarlar.
Çıxış və təqdimatlar üzrə iştirakçılar tərəfindən fəal fikir mübadiləsi aparılmış, Komissiyanın nəzdində formalaşmış müxtəlif istiqamətli işçi qrupların fəaliyyəti üzrə faydalı təkliflər irəli sürülmüşdür.
İclas çərçivəsində bütün iştirakçılara təqdim edilmiş anket sorğusu vasitəsilə onların gözləntiləri, təklifləri və işçi qrupların fəaliyyəti ilə bağlı prioritet sahələrə dair rəylər toplanmışdır. Bu məlumatlar gələcək fəaliyyətin planlaşdırılması və istiqamətləndirilməsi üçün əsas baza rolunu oynayacaqdır.
İclasdan sonra hər bir işçi qrupun ayrıca daxili iclas keçirməsi, bu iclaslarda müvafiq olaraq qrupun sədrinin və katibinin seçilməsi, eləcə də konkret fəaliyyət planlarının və prioritetlərinin müəyyənləşdirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Tədbirə dövlət qurumlarının, ali təhsil müəssisələrinin, qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri və müstəqil ekspertlər daxil olmaqla 80-dən artıq iştirakçı qatılmışdır.

The First Joint Meeting of the Working Groups under the Commission was held in 2025
On April 8, 2025, the first joint meeting of the working groups operating under the Commission on Combating Corruption of the Republic of Azerbaijan (hereinafter – the Commission) was held at the “Hyatt Regency Baku” hotel in Baku.
The meeting was organized in accordance with the Regulation approved by the Commission’s decision dated February 6, 2025. Its purpose was to define the working groups’ priorities for the upcoming period, strengthen cooperation, and promote the application of effective mechanisms in the prevention of corruption.
Representatives of the Department for Work with Law Enforcement Bodies and the Department for State Supervision Issues of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, as well as staff members of the Commission’s Secretariat, delivered presentations and speeches on the following topics:
Perspectives on improving anti-corruption legislation;
Exchange of views on issues to be addressed in the upcoming “Anti-Corruption Law” publication;
Guidelines for the preparation of the “Anti-Corruption Law” publication;
Procedures and existing challenges in monitoring state programs;
Indicators and criteria used to evaluate the implementation of the “National Action Plan for Strengthening the Fight Against Corruption for 2022–2026”.
The meeting featured active discussions and idea-sharing among participants, who also put forward valuable suggestions regarding the work of the various specialized working groups under the Commission.
During the session, a questionnaire was distributed to all participants to gather their expectations, recommendations, and opinions on priority areas for the working groups. This input will serve as a basis for planning and guiding future activities.
Following the joint session, each working group was expected to hold a separate internal meeting to elect a chair and a secretary and to define concrete action plans and priorities.
The event was attended by over 80 participants, including representatives of state bodies, higher education institutions, non-governmental organizations, and independent experts.